הכירו את מונחי תמ"א 38

תמ"א 38 היא אחת התכניות המדוברות והמוכרות יותר בשנים האחרונות, אך רבים מאיתנו אינם מכירים את התיקונים השונים שבוצעו בחלוף השנים. באנו לעשות לכם קצת סדר. מתחילים.

תמ"א 38 היא "תכנית מתאר ארצית", ממש כפי שמעיד שמה, והיא עוסקת בחיזוק מבנים ישנים מפני רעידת אדמה. על פי תקן 431, בניינים אשר נבנו או תוכננו לפני שנת 1980 מאפשרים לדיירים המתגוררים בהם להתקשר עם יזמים ולהוציא לפועל את התכנית. תמ"א 38 היא בעלת חשיבות לאומית בשל מספר סיבות: חיזוק מבנים מפני רעידת אדמה, חיזוק מבנים קיימים באמצעות תוספות בנייה, שמירה על מרקמים ייחודיים ושיפור פני העיר.

התכנית מאפשרת ליזמים ולבעלי דירות ליהנות מאינטרסים משותפים, בעלי הדירות מקבלים בניין חזק מפני רעידת אדמה, מרפסות, חנייה ועוד מספר הטבות נוספות מהיזם, בעוד היזם מקבל זכות בניית דירות נוספות. בנוסף לזכויות הבנייה אותן מקבל היזם, המחוקק הוסיף עבור היזמים הטבות מיסוי לצורך עידוד תכניות אלו כגון – פטור ממס שבח, פטור מהיטל השבחה ושיעור אפס במע"מ.

תכנית תמ"א 38 המקורית יצאה לאוויר העולם בשנת 2005 ומאז היא תוקנה 3 פעמים.

תמ"א 38/1

תכנית תמ"א 38 המקורית עסקה בחיזוק בניינים קיימים ותוספות בנייה בלבד. תיקון תמ"א 38/1 הוא פרשנות מבהירה לכמה הוראות שנכתבו בתכנית המקורית והוא דן בעיקר בסוגיית היחס שבין תכניות בניין עיר מפורטות לבין תמ"א 38. הרעיון הוא לאפשר ליזמים להקים תוספות בנייה במקומות נוספים כגון – מעל הבנייה הקיימת, בשטח הקומה המפולשת ועוד. כמו כן, להקצות מקומות חנייה בגבולות החלקה וכו'.

תמ"א 38/2

במסגרת תכנית זאת ניתן להרוס את הבניין הקיים ולבנות במקומו בניין חדש שיכיל את דירות הדיירים ואת דירותיו החדשות של היזם. תכנית זאת נקראת גם "מיני פינוי בינוי", כיוון שהיא מאפשרת לנצל לטובה את משאב הקרקע ולהגדיל את היצע הדירות בישראל. תכנית זו היא פתרון נהדר לשיפור המרקם האורבני בערים.

תמ"א 38/3

תכנית זאת באה במטרה לשפר את סל הזכויות הקיימות מכוח תכנית תמ"א 38. בנוסף לחיזוק המבנה מפני רעידת אדמה, ניתן ליהנות מזכויות נוספות כגון –  הגדלת מספר הקומות בבניינים בעלי קומה אחת, הקלות בקווי בניין על הריסה ובנייה, נוהל ביצוע בקרה הנדסית על הפרויקטים, בניית חדרי ממ"ד, חידוש תשתיות, בניית מרפסת שמש, התקנת מעלית, הכשרת חניות, שדרוג הבניין, תוספות בנייה ועוד.  זכויות אלו יינתנו לדיירים שביתם נהרס בתמורה למכירת זכויות הבנייה ליזם.

תקן 413

תקן  413 הינו תקן ישראלי הדן בעמידות מבנים מפני רעידות אדמה. תקן זה נכנס לתוקף בשנת 1980 והוא שונה במהלך השנים. מכיוון שטרם שנת 1980 לא חל תקן זה, המבנים שתוכננו ונבנו טרם שנת 1980 אינם עמידים בפני רעידת אדמה. כיום, לאור התפתחות תכניות תמ"א 38, בניינים שאינם עומדים בתקן רשאים להוציא לפועל את תכנית תמ"א 38 לצורך חיזוק המבנה מפני רעידת אדמה.

השבחת מבנים

תכנית השבחת מבנים נועדה לשפר את פני העיר מבחינת נראות ולטפל בכל הבעיות הקיימות בבניין ישן. למעשה, תכנית זו נועדה לשרת שתי מטרות חשובות: שיפור מראה המבנה ושיפור בטיחותו. בבניינים ישנים יש לא מעט בעיות הקשורות לאינסטלציה, רטיבות, סדקים, אריחים שבורים, חוטי חשמל רופפים וגלויים ועוד. לכן מדובר בשיפוץ יסודי של כל הבניין ממש מהיסוד.

לסיכום, תהליך תמ"א 38 הינו מורכב ודורש ידע רב וסיוע של בעלי מקצוע מובילים, אשר יוכלו לספק לכם ייעוץ אישי לצד זירוז התהליך מול הרשויות. חברתנו עונה בדיוק על צרכים אלו ומספקת מגוון שירותים עבור דיירים המעוניינים להתחיל את התהליך הנחשק.